CSCS Karta

Oznaczenie CSCS – to skrót od oznaczenia: Construction Skills Certification Scheme. Jest to tym samym znajomość przepisów BHP na budowie.

W zależności od charakteru pracy istnieje kilkanaście kart CSCS. Np. inne przepisy BHP szczegółowe obowiązują człowieka montującego rury w wykopie a innego pracującego przy montażu instalacji wentylacyjnych na dachach etc. Chociaż zakres podstawowy BHP jest identyczny to dla menedżerów zakres wiedzy będzie trochę szerszy I dlatego egzamin dla menedżerów jest rozszerzony.

Jednym słowem: nie dostanie osoba pracy na budowie bez karty CSCS. Szukając pracy pierwsze pytanie to: czy posiadamy karte CSCS. Jej wyrobienie trwa kilka dni, może nawet kilkanaście dni jeżeli wszystko przygotujemy, tzn. przygotujemy odpowiedzi na egzamin.

Karta CSCS jest wejściówką na place budowy. Czasem pracodawca może pokryć koszty wyrobienia karty pracownikowi, ale nie zawsze ma czas czekać za pracownikiem kilka tygodni. Jeżeli zatrudni cię firma bez karty CSCS I będziesz przebywać na placu budowy bez karty CSCS to mogą ją czekać (firmę) poważne konsekwencje prawne I finansowe, bo to jest narażenie pracownika na utratę zdrowia I pozostałych osób na placu budowy.