Jak wyglada egzamin w jezyku polskim?

Bardzo często osoba, która przystępuje do egzaminu nawet nie zastanawia się — jak to wcale wygląda. Naszym zdaniem powinno to się robić, gdyż wbrew pozorom egzamin nie jest prowadzony wyłącznie w języku polskim.

Przedstawiamy jak wygląda egzamin:

  1. Należy przyjść na recepcję ośrodka egzaminującego. Zatem trzeba się przedstawić. Niezbędnym jest powiedzieć, na jaki egzamin sie przybyło, gdyż ośrodki egzaminacyjne często przejmują osoby, które zdają egzaminy na różne inne uprawnienia, na przykład, prawo jazdy.
  2. Po przedstawieniu się uprawniona osoba z ośrodka egzaminującego pokrótce opisuje jak wygląda egzamin. Zatem osoba zdająca składa podpis, robi zdjęcie i spisuje dane z dowodu osobistego lub paszportu. Po wszystkim osoba zdająca otrzymuje klucze do szafki, gdzie należy odłożyć rzeczy osobiste, wszelkie materiały pomoce, torebki itd. To wszystko się odbywa oczywiście w języku angielskim.
  1. Czasem możemy zostać sprawdzeni, czy nie mamy jakichś urządzeń technicznych dla pomocy pod włosami lub w uszach czy kieszeni. Zależy to od ośrodka egzaminującego.
  1. Wchodzi się do sali egzaminacyjnej i zajmuje się odpowiednie miejsce. Miejsca przeważnie są prenumerowane. Numer miejsca wskazuje osoba egzaminująca.
  1. Na monitorze komputera pojawia się napis o egzaminie, imię i nazwisko oraz dane osobowe. Danych jest nie dużo, lecz wciąż całego egzaminu nie zobaczymy nic a nic w języku polskim. Odpowiedzią na pytanie: dlaczego się to nazywa egzamin w języku polskim jest to że po zajęciu miejsca przy komputerze następnie musimy założyć słuchawki.
  1. W słuchawkach będzie brzmiał język polski. Cały nasz egzamin usłyszymy.
  1. Oczywiście nie usłyszymy nic od razu, dopiero gdy klikniemy właściwe zdanie na monitorze — od razu usłyszymy jego tłumaczenie.
  1. Warto podkreślić następującą rzecz: warto wiedzieć kilka zdań w języku angielskim. Gdyż znamy duzo osob, ktore nigdy nie widzieli egzaminu w języku angielskim i byli bardzo podrażnione z tego. Naszym zdaniem warto korzystać zarówno z materiałów angielskich jak i polskich w przygotowaniu się do egzaminu.
  2. Egzamin składa się z kilku części: wstęp (scenki behawioralne) — to są sytuacje w których musimy odpowiednio zareagować to znaczy udzielić odpowiedzi jak musi się zachować nasz bohater. Uwaga: w egzaminie nie ma możliwości poprawy odpowiedzi czy zwrotu do wczesnego pytania. Pytania bardzo często pokrywają się z zagadnieniami z materiałów dostępnych na rynku.
  3. Część druga — pytania. Teraz już możemy oflagowywać pytania, opuszczać niektóre z nich i wracać do nich później. Oczywiście po kliknięciu na pytanie w słuchawce usłyszymy jego tłumaczenie w języku polskim.
  4. Po opuszczeniu pokoju egzaminacyjnego otrzymujemy wydruk z komputera, zawierający rezultat egzaminu. Czy jest zdany czy nie.

Powodzenia.